Autoost kui loterii e. jälle si** ARK ventilaatorisse

... kuid samahästi võiks alafoorumi nimi olla ka "kohe näha, et vanad sõbrad" või "Land Rover'ite uskumatud seiklused ARKis"

Moderaatorid: inseneer, landy

Vasta
Kasutaja avatar
landy
Site Admin
Site Admin
Postitusi: 10293
Liitunud: R Juul 01, 2005 17:31
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Autoost kui loterii e. jälle si** ARK ventilaatorisse

Postitus Postitas landy »

Kalle Kulbok sattus autot ostes suurde sekeldusse

28.04.2011 08:27
Vilja Kohler, reporter
http://www.tartupostimees.ee/?id=426067


Üheksa korda mõõda, üks kord lõika. Nii tegi ka endine riigikogu liige Kalle Kulbok enne auto ostmist, aga sattus ikka supi sisse, sest masina vormistamisel selgus, et see on Soomes tagaotsitav. Maan­teeamet loos oma süüd ei näe.

Portaalist Auto24 sobiva Volkswagen Passati leidnud Kalle Kulbok vaatas-proovis päevinäinud auto 13. aprillil järele, tegi kindlaks selle omaniku ja müüja ning sõitis läbi tehnoülevaatusest. Siis läks Kulbok müüja ja ta kaaslasega liiklusregistri Tartu büroosse, kaasas poolikult vormistatud müügileping ja auto registreerimistunnistus.

ĢTahtsin veenduda, et mul ei tule probleeme,ģ selgitas Kulbok. ĢLetis istunud spetsialist ütles pärast arvutis klõbistamist, et auto registreerimiseks tuleb vaid müügileping lõpuni täita ja et masinal piiranguid pole.ģ

Kas vale või õige teave?

Kulbok maksis müüjale soovitud summa ja läks ülejärgmisel päeval autot oma nimele vormistama. ĢAvaldust läbi vaadanud spetsialist muutus murelikuks,ģ rääkis Kulbok. ĢTa kontrollis VIN-koodi põhjalikult ja väitis siis, et oli aasta alguses sama auto dokumendid ümberregistreerimise katsel politseisse andnud, sest masin olevat Soomes tagaotsitav.ģ

Nüüd oli Kulboki kord politseisse minna. Selgus, et auto pole varastatud, tagaotsitav on see rahaprobleemi pärast. Politseis sõlmiti leping, mille järgi on Volkswagen nüüd Kulboki käes vastutaval hoiul. ĢSee jama oleks olemata, kui ma poleks liiklusregistri büroost enne ostmist auto kohta väärteavet saanud,ģ pahandas Kulbok.

Vähe sellest – kui ta helistas hiljem maanteeameti liiklusregistri infotelefonile 620 1200, kinnitati sealtki, et auto kohta piiranguid ei ole. Ka eile keskpäeval infotelefonil vastanud Juta teatas, et sel masinal hetkel mingeid piiranguid peal ei ole ja autol on kehtiv ülevaatus selle aasta septembrini. ĢRohkem ei oska ma midagi öelda,ģ ütles Juta jutu lõpetuseks.

Liiklusregistri infotelefoni telefonivastamisteenust osutavad maanteeametile Arstlik Perenõuandla OÜ ja OÜ Kontaktikeskus. Maanteeamet maksab neile firmadele kõneminuti eest 30 senti ehk vanas rahas ligi 4,7 krooni.

ĢInfotelefon ei jaga valeteadet,ģ kinnitas maanteeameti töötajate nimel vastanud pressiesindaja Timo Vijar. ĢInfotelefonilt saab kontrollida vaid Eestis liiklusregistrisse kantud piiranguid.ģ Maanteeamet kannab liiklusregistri andmebaasi kohtumääruse või muu ametliku otsuse põhjal sõiduki kasutamise-käsutamise piirangud, et autot ei saaks näiteks ebaseaduslikult müüa.

Liiklusregistri sõidukite andmebaasi ei kanta Schengeni, Interpoli ega teiste selliste infosüsteemide andmeid näiteks sõidukite tagaotsimiste kohta, sest need andmebaasid pole avalikud.

Riik ei näe süüd

Kulbok on liiklusregistri pidamise põhimäärust hoolega lugenud ja väidab selle 7. paragrahvile tuginedes, et seal nimetatud erimärkused, näiteks tagaotsimise kohta, peaksid liiklusregistris kajastuma erimärkuse koodina.

ĢSeega peaks infotelefon küsijat teavitama, et sõidukil on näiteks Interpoli koodiga erimärge,ģ ütles ta. ĢKui seda on palju tahetud, peaks infotelefoni töötaja andma küsijale vihje või soovituse, et igaks juhuks võiks asja uurida ka politseist. Aga seda ei tehta!ģ

Vijari sõnul tuleb erimärkuste all mõista näiteks käsutuskeeldu, mille kandmist liiklusregistrisse on taotlenud kohus, kohtutäitur või maksuamet. Ta kordas, et maanteeametil pole õigust Interpoli ja Schengeni infosüsteemist andmeid väljastada.

ĢLiiklusregistri büroo ei väljasta kliendile infot sõiduki tagaotsimise kohta, vaid kutsub kohale politsei, kes asjaga tegeleb,ģ ütles Vijar. ĢEesmärk on saada kätte varastatud auto.ģ

Ebameeldivuste vältimiseks soovitab ta ostjal liiklusregistri büroosse minna müüjaga.

Nii mängivad riik ja liiklusregister ausa autoostjaga teadlikult Musta Peetrit, ütles selle kohta Kulbok.
ĢAmetnikud arvavad, et vargad julgevad tulla autot ümber registreerima ja siis on võimalik nad kinni püüda,ģ rääkis ta. ĢVarem võis see nii olla, aga nüüd läheb müügilepinguga autot ümber registreerima heauskne ostja, kes on saanud infotelefonist enne kinnituse, et autol pole piiranguid. Ja jama saab kaela tema.ģ

Kulbok tahab, et riik toimiks riigina ja vastutaks oma väära teo eest. ĢSoovin, et maanteeamet hüvitaks mu kulud ja võtaks auto õiguslike probleemide lahendamise enda peale, et ma ei peaks selleks oma aega ja raha raiskama,ģ ütles ta.

ĢRiik hüvitab inimesele kahju siis, kui see tekitati riigi õigusvastase tegevusega,ģ ütles Vijar. ĢAntud juhul ei ole riik õigusvastaselt käitunud.ģ

Varem pole maanteeametil tema sõnul piirangute kohta teabe väljastamisega probleeme ette tulnud. Seoses juulist jõustuva uue liiklusseadusega vaadatakse piirangute kohta teabe väljastamine üle.

Nõuandeid

• Tee proovisõit, vaata sõiduk üle valges kohas, veendu müüja isikus ja sõiduki dokumentide ehtsuses.

• Kontrolli, kas VIN-kood langeb kokku registreerimistunnistusel olevaga.

• Kui kahtled sõiduki vastavuses dokumentides toodud andmetele, siis tee müüjale ettepanek sõiduki ja dokumentide kontrollimiseks liiklusregistri büroos.

Allikas: maanteeamet
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
-----------------------------------
SERIES II A 109"( '70 )-"Tindiplekk" / LR90 ( '88 )- "Inetu Pardipoeg" + palju unistusi
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud ja mudas müttamas aastast 1996!
discogirl
Edasi, ainult Hi-Lift'iga !
Postitusi: 24
Liitunud: K Mär 07, 2018 11:35
Asukoht: Lõuna-Eesti

Re: Autoost kui loterii e. jälle si** ARK ventilaatorisse

Postitus Postitas discogirl »

Ma ei teadnud kuhu teemasse kirjutada, aga vist sobib ka siia.

Kas maanteeametil pole kohustust enne imporditava auto registreerimist ka mingisugune elementaarne VIN koodi check teha?

Teema on selles, et nägin mina auto24-s ühte autot, mis meeldima hakkas, aga siis tegin autodna kaudu talle VIN koodi checki ja no mis kõik siis
välja tuli.
Tegu on USAst imporditud autoga, millel on VIN koodi raporti järgi vähemalt 2 FLOOD DAMAGE märget ja kindlustusfirma on tunnistanud selle taastamiskõlbmatuks ehk junkiks ja märge oli ka lammutusteatise kohta.
Kuidagimoodi on see auto ikkagi Eestisse regatud aasta tagasi ja siin seda müüakse kui maru hästi hooldatud autot. Ma saan aru, et kui masin oleks
saanud väikse paugu USAs ja siis korralikult restaureeritud ja siis teda müüakse, aga Flood Damage auto omamine on ju suht tiksuva pommiga sõitmine. Aasta tagasi müüdi teda 20 000 euriga, nüüd juba 29999ga. Tüübid muidugi ei vasta enam mu järelepärimistele milline on auto ajalugu.

Praegusel juhul on tegu Dodge Challengeriga, aga selline asi võib juhtuda ka Usast imporditud Land Roveriga.
Kasutaja avatar
Virko
MT-rehvid ja muda!
Postitusi: 118
Liitunud: R Sept 06, 2013 20:54
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Autoost kui loterii e. jälle si** ARK ventilaatorisse

Postitus Postitas Virko »

Olen ise piiri tagant nii mõnegi auto toonud ja vormistanud.

Minu nõuanne siinkohal on ostjaga koos läbida ARK-is ülevaatuseelne kontroll. See ei kohusta kumbagi poolt mitte millekski aga kui auto selle läbib, siis võtab ARK selle ka arvele. Selle käigus kontrollitakse kõike, tehakse ka päringud vastavate riikide registritesse. Halvemal juhul võib sellega minna nädalaid. Lisaks saadetakse sealt autod ka Maksu- ja Tolliameti maksuauditi osakonda kontrolli, kus keskmiselt läheb 3h-3tp aga võib minna ka 30tp.
discogirl
Edasi, ainult Hi-Lift'iga !
Postitusi: 24
Liitunud: K Mär 07, 2018 11:35
Asukoht: Lõuna-Eesti

Re: Autoost kui loterii e. jälle si** ARK ventilaatorisse

Postitus Postitas discogirl »

Jaa, kui ma tahaks ise endale osta autot USAst, siis ma otsiksin VIN koodi järgi korraliku isendi.
Ameerika autoturg on ses mõttes reguleeritud, et väga korralikult tuleb kirja panna, mis vead autol on,
pannakse korralik hulk pilte iga nurga alt. Oksjonikeskkondades on vähemalt nii.
Paljud müüvad Eestis nii autot, et on umbes 4 udust pilti ja siis veidike teksti.

Maanteeamet kunagi hoiatas, et orkaan Sandy järgselt saabus ka Eestisse veekahjustusega autosid. Selle minu näites toodud
auto puhul oli 26.juuli 2017 Kansas Citys väga ulatuslik üleujutus ja augustis septembris möllasid sealkandis orkaanid Irma ja
Harvey. Tundub tiba veider soovitus nende poolt, et kontrollige VIN koodi järgi et müügis oleval sõidukil poleks veekahjustust vms
viga, aga ise on nad ju need autod Eestisse juba lasknud registreerida.
Kasutaja avatar
landy
Site Admin
Site Admin
Postitusi: 10293
Liitunud: R Juul 01, 2005 17:31
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Autoost kui loterii e. jälle si** ARK ventilaatorisse

Postitus Postitas landy »

discogirl kirjutas:Tundub tiba veider soovitus nende poolt, et kontrollige VIN koodi järgi et müügis oleval sõidukil poleks veekahjustust vms viga, aga ise on nad ju need autod Eestisse juba lasknud registreerida.
Pigem sn sõiduki tausta kontroll olnud ikkagi alati ostaja kohustus.
Miks nad peaks keelduma, kui sõiduk läbib ülevaatuse ja vastab TSM määrusele sõiduki tehnosiundi kohta. Kõik on ju JOK.
Keegi ei keela kahjustatud sõidukit taastamast.
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
-----------------------------------
SERIES II A 109"( '70 )-"Tindiplekk" / LR90 ( '88 )- "Inetu Pardipoeg" + palju unistusi
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud ja mudas müttamas aastast 1996!
Kasutaja avatar
martinsl
Kohe panen 33" rehvid!
Postitusi: 284
Liitunud: R Dets 13, 2013 10:17
Asukoht: Tallinn

Re: Autoost kui loterii e. jälle si** ARK ventilaatorisse

Postitus Postitas martinsl »

Kui pole veel näinud: https://www.youtube.com/user/tussik01" onclick="window.open(this.href);return false;
Vasta

Mine “ARK- terve mõistus majast lahkunud!”